02 lutego

Jak dobrać kolor ścian we wnętrzu?

Kolory pełnią istotną rolę w naszym życiu i otaczającej nas przestrzeni. Barwy mają wpływ zarówno na nasze samopoczucie, jak również na charakter i rozmiar pomieszczenia. Istotne jest zatem, aby dobrać odpowiednie kolory do wnętrza, tworzące harmonię kolorystyczną i porządkujące przestrzeń. Sprawdźmy więc na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o kolorystyce wnętrz.

Jak widzimy barwy?

Po pierwsze, warto pamiętać, że barwa jest wrażeniem. Postrzeganie barw jest subiektywne i zależy od kilku czynników.  Mózg człowieka rozpoznaje barwy w momencie, kiedy oko odbiera fale elektromagnetyczne z zakresu około 380 nm do 780 nm.  Tym samym konkretne długości fal odpowiadają konkretnym kolorom. Istnieje też coś takiego jak indywidualna wrażliwość na barwy, czyli po prostu inny sposób ich postrzegania, który uzależniony jest od liczby komórek światłoczułych w oku. Ludzie są w stanie rozróżnić do 10 milionów kolorów, na podstawie jedynie trzech podstawowych zakresów: czerwonego, żółtego i niebieskiego oraz odpowiedniego połączenie tych barw.

– Duże znaczenie ma także intensywność oświetlenia, która sprawia, że poszczególne przedmioty wyglądają zupełnie inaczej, w zależności od natężenia oświetlenia. Warto zapamiętać, że ciepłe światło ożywia barwy ciepłe, a zimne je tłumi oraz nadaje odcień szarości i odwrotnie, czyli światło zimne wzmacnia barwy chłodne, a tłumi ciepłe – wyjaśnia Mirosław Wojtas prezes spółki Notica Investment realizującej osiedle Cicha Dolina w Warszawie

Jak wykorzystać koło barw?

Przy doborze kolorów warto skorzystać z koła barw, które w graficzny sposób tłumaczy zasady mieszania się i powstawania barw. Kolory rozłożone na kole można podzielić w zależności od położenia na trzy grupy: monochromatyczne, czyli różne odcienie tego samego koloru, pokrewne, czyli sąsiadujące ze sobą na kole i dopełniające, czyli położone naprzeciwko siebie. W ten sposób otrzymujemy zbiory kolorów, które w połączeniu ze sobą tworzą tak zwane harmonie kolorystyczne. W ten prosty sposób można przekonać się o tym, jakie barwy ze sobą współgrają.

Po pierwsze można wyróżnić harmonię komplementarną, w której zawarte są barwy dopełniające znajdujące się po przeciwnych stronach na planszy. Kolory te tworzą intensywne połączenie i działają na zasadzie kontrastów. Kombinacje tych barw sprawdza się w momencie, gdy zależy nam na wyrazistym efekcie. Najczęściej takie rozwiązania wykorzystuje się w dużych pomieszczeniach, których agresywny kolor nie zdominuje. Harmonia monochromatyczna powstaje dzięki wyborze jednej z tonacji danego koloru, w ten sposób zachowuje się spójność kolorystyczną w pomieszczeniu. Monochromatyczna harmonia, dzięki zachowaniu równowagi w stosowaniu barw doskonale sprawdzi się w miejscach przeznaczonych na odpoczynek. Z kolei harmonia sąsiedzka zwana również analogiczną, powstaje przy połączeniu sąsiadujących ze sobą kolorów w kole barw. Wykorzystanie takiego połącznia najczęściej spotykane jest we wnętrzach nowoczesnych, w których przeważa wyrazista aranżacja.

Psychologia kolorów

Psychologowie zauważają, że kolory mają duże znaczenie w naszym życiu, ponieważ są w stanie wpłynąć na nasze samopoczucie. Tym samym dobór odpowiednich barw do pomieszczeń, w których często przebywamy jest bardzo ważny.  Reakcja na barwy wiąże się z tym, że oko przesyła impuls nerwowy do mózgu, który z kolei stymuluje odpowiedni narząd do wywołania reakcji hormonalnej. Tym samym jesteśmy w stanie określić, jakie kolory działają na nas pobudzająco, a jakie kojąco. Pod spodem prezentujemy najważniejsze barwy wraz z opisem.

Kolor pomarańczowy – optymistyczny, dodający energii i sprzyjający działaniu. Rozświetla pomieszczenia i przywołuje klimat tropików. Trzeba jednak uważać, ponieważ niektóre odcienie pomarańczowego są za bardzo intensywne.

Kolory beż, czerń, szarość – to barwy natury dające poczucie bezpieczeństwa, sprzyjające pracy i koncentracji, dlatego dobrze sprawdzą się na przykład w biurze.

Kolor zielony –  działa kojąco, pozytywnie wpływa na układ nerwowy, poprawia pracę płuc oraz krążenie. Ponadto jest symbolem nadziei, wolności i życia.

Kolor żółty – sprawia, że wnętrza są rozjaśnione, dlatego polecany jest we wnętrzach słabo doświetlonych. Ponadto żółty to kolor, który poprawia apetyt, więc sprawdzi się w jadalni.

Kolor czerwony – silnie pobudza i dodaje energii do działania. Jednak użyty w dużej ilości może być drażniący, dlatego najlepiej jest zastosować go w dodatkach.

Kolor biały – będzie dobrze wyglądał we wnętrzach minimalistycznych i surowych. Biały optycznie powiększa przestrzeń. Aby jednak uniknąć monotonii, warto zastosować kilka kolorowych akcentów.

 

Obecnie wybór materiałów, kolorów i faktur jest niezwykle szeroki, dlatego do decyzji należy podejść rozsądnie. W pierwszej kolejności trzeba zaplanować motyw przewodni, aby całą przestrzeń była spójna. Po drugie należy określić funkcje danego pomieszczenia, aby wybrać dobrać odpowiednią kolorystkę. Najważniejsze jednak, jest kierowanie się własnym poczuciem komfortu.

Sprawdźcie, jakie barwy dominują w pokazowym domu w Cichej Dolinie w Wilanowie!