20 sierpnia

Dobrze się wyspać! Jak urządzić sypialnię, by wygodniej w niej odpocząć?

Sypialnia to jedno z najważniejszych, o ile nie najważniejsze miejsce w domu. Każdy wie, jak ważne jest wygodne miejsce do spania, dzięki któremu rano wstajemy wypoczęci i gotowi do kolejnego dnia pracy lub aktywnego wypoczynku. Jak więc najlepiej urządzić sypialnię?

Sen ma dla nas ogromne znaczenie – zarówno dla kondycji psychicznej jak i fizycznej. Ponad 70 procent Polaków czuje się w ciągu dnia niewyspanymi, prawie połowa ma problem z zasypianiem. Dlatego liczy się tak naprawdę wszystko w wyposażaniu sypialni. Musicie dobrze wybrać łóżko, materac,kolory pokoju, zasłony, a nawet obrazy, które powiesicie. Tak, aby wszystko do siebie pasowało i wypoczywało się Wam jak najbardziej efektywnie.

Jak dobrać kolory do Waszej sypialni?

Do wyboru macie całą paletę barw: beż, brąz, żółć, róż, błękit, a także zieleń i niebieski. Zwłaszcza ten ostatni wycisza i uspokaja. Części z nich możecie użyć oczywiście jako dodatków. Do malowania ścian najlepiej użyjcie farb wodorozcieńczalnych, tworzących powłokę paroprzepuszczalną. Od razu też zaznaczmy, że tapetę najlepiej wybrać papierową, „oddychającą”. – Na pewno zrezygnujcie z tynków strukturalnych i fakturowanych tapet, na których może się osadzać kurz. To może być groźne dla alergików– ostrzega Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment realizującej osiedle „Cicha Dolina” w warszawskim Wilanowie.

Wygodne meble

Musicie pamiętać, że łóżko do spania kupujecie raz na wiele lat, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Lepiej zainwestować w coś bardzo wygodnego i zdrowego. Najlepiej wybrać łóżko z płyty meblowej lub litego drewna, a nie pokryte tkaniną. Po pierwsze, lepiej dba się o jego czystość, ale jeszcze ważniejsze jest chyba to, że dzięki temu unikniecie wywołujących alergię roztoczy. Alergicy powinni generalnie zwrócić uwagę na to, by mebli w sypialni było jak najmniej. A wracając do łóżka – najpopularniejsze są teraz kontynentalne, zbudowane z trzech warstw materaca. – To gwarancja wygody i efektywnego snu– mówi Mirosław Wojtas.

O czym jeszcze musicie pamiętać meblując sypialnie

Kolejne ostrzeżenie dla alergików. Jeżeli myślicie o podłodze – zrezygnujcie z wszelkiego rodzaju dywanów i chodników. Postawcie na powierzchnię antystatyczną. Nie przesadzajcie ze sprzętem elektronicznym w sypialni. Szczególnie szkodliwe są telewizory, które nawet po wyłączeniu emitują światło utrudniające zasypianie. Nie zabierajcie ze sobą do sypialni też laptopa i telefonu. Będą korcić żeby jeszcze coś zrobić przed snem.

Pamiętajcie by zbędne rzeczy schować. Chodzi przede wszystkim o ubrania i książki, gromadzące kurz. Warto kupić do sypialni kilka roślin, które będą zwiększać wilgotność i produkować tlen, a nawet usuwać toksyny. Jeżeli obawiacie się hałasów z zewnątrz, warto pomyśleć o częściowym wygłuszeniu ścian i położeniu odpowiednich paneli akustycznych.

W zasypianiu i budzeniu pomaga odpowiednie oświetlenie. Warto pomyśleć o odpowiednich lampkach nocnych, które działają na dotyk i nie musicie szukać włącznika. Ciekawym rozwiązaniem jest także wyłącznik i włącznik czasowy – ten drugi ze stopniowo zwiększającą się jasnością. W sypialni możecie zrezygnować z górnego światła.  Jeżeli lubicie absolutną ciemność w nocy – warto zainstalować rolety. Nie będziecie musieli się obawiać porannych promieni słońca wdzierających się do sypialni. Jeżeli nie rolety lub żaluzje, to pomyślcie o ciemnych zasłonach.

Ważnym elementem jest temperatura – najlepiej od 19 do 21 stopni i wilgotności 40 – 60 procent. Takie możliwości dają klimatyzatory i nawilżacze powietrza. I na koniec pomyślcie o jednym lub dwóch obrazkach, które dadzą wrażenie relaksacyjne.

 

Szukasz miejsca, gdzie Twoja rodzina odpocznie od wielkomiejskiego zgiełku. Napisz do nas i zobacz, jak żyje się w Cichej Dolinie na Wilanowie.