03 grudnia

Kominek w domu. O czym należy pamiętać?

Kominek może stać się sercem domu. Przydaje się do dogrzewania budynku w zimie, ale także do spędzania romantycznych chwil w chłodne dni, kiedy siedząc na fotelu można patrzeć na radosne płomienie rozświetlające pokój. Aby jednak cieszyć się z bezproblemowego używania kominka musicie pamiętać o tym, że warto, aby co jakiś czas sprawdził go specjalista.

Nie warto lekceważyć kontroli, bo zapewni nam ona bezpieczeństwo podczas zimowego sezonu palenia w kominku. Będzie on też działał wydajniej i nie zużyjecie ton drewna do palenia. W niektórych umowach kredytowych jest nawet zapis o obowiązkowych corocznych kontrolach kominiarzy w domach z kominkami.

Czy kominkiem ogrzejemy cały dom?

Na takie metody grzania w budynkach nie pozwalają przepisy. Kominek może być jednym z elementów systemu ogrzewania, jego uzupełnieniem, ale nie jedynym źródłem ciepła. Może być wykorzystywany wraz z ogrzewaniem elektrycznym, gazowym czy nawet z kolektorami słonecznymi.

Wykorzystanie kominka pozwoli na ograniczenie kosztów ogrzewania w zimie. Drewno jest, bowiem najtańszym surowcem dostępnym obecnie na rynku. Ale zazwyczaj to nie o to posiadaczom komików chodzi.. Przede wszystkim wieczorem tworzą one niezwykłą atmosferę. Zapach palonego drewna i odgłos trzaskających polan wprowadza domowników w nastrój relaksu.

Jaki kominek wybrać?

Jeżeli nie chcecie wykorzystywać go do ogrzewania domu, możecie zainstalować otwarte palenisko. Sprawia ono wiele radości osobom siedzącym przy nim, ale do ogrzewania nie będzie się zbytnio nadawać – większość ciepła jest, bowiem tracona przez szyb kominowy.

Jeżeli chcecie nim także ogrzewać dom wybierzcie kominek z wkładem żeliwnym. Został on zaprojektowany tak, że ogień nagrzewa żeliwną konstrukcję, która odprowadza ciepłe powietrze przez system otworów osłoniętych kratkami. Dzięki takiej konstrukcji można wykorzystać 70 – 80 procent wytwarzanego ciepła.

Jeszcze lepiej sprawdzają się w systemie ogrzewania domów – kominki z rozprowadzaniem ciepłego powietrza. Do wkładu z szybą żaroodporną podłącza się przewody powietrzne, które szybko i równomiernie rozprowadzają ciepło do wielu pomieszczeń. Dzięki takiej konstrukcji wykorzystacie 70 procent wytwarzanego ciepła.

Najbardziej wydajny jest jednak kominek z płaszczem wodnym, dzięki któremu można podgrzewać wodę w instalacji centralnego ogrzewania. – Takie rozwiązanie pozwala też zaoszczędzić najwięcej na rachunkach za ogrzewanie – mówi Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment realizującej osiedle „Cicha Dolina” w Wilanowie. Podkreśla jednak, że wiąże się ono z ryzykiem przekształcenia salonu w kotłownię.

Czym palić w kominku?

Oczywiście do zimy trzeba się dobrze przygotować. Odpowiednio wcześniej powinniście kupić drewno. A nie jest to takie proste. Najpierw trzeba sprawdzić, które ma dużą wartość opałową i ładnie pachnie. Na sezon zimowy powinniście kupić od pięciu do 15 metrów sześciennych drewna. Zdecydowanie nie dajcie się namówić sprzedawcom na kupno drewna iglastego, ma dużo żywicy, która zanieczyszcza kominek, podczas palenia nim powstaje dużo dymu i sadzy, która osiada na ścianach i kominie. Natomiast drewno z drzew liściastych pali się równo, nie wytwarza zbyt dużo dymu i kominek dłużej pozostaje czysty. Najbardziej wartościowe są twarde drzewa – buk, grab i dąb, trudniej pali się bardziej miękkimi gatunkami, na przykład lipą czy topolą. Wysokokaloryczne drewno rzadziej też dokładamy do kominka. Jeżeli zależy wam na zapachu to kupcie drewno z drzew owocowych.

Bardzo ważne jest też by kupić drewno sezonowane – rok lub dwa. Dzięki temu jego wilgotność zmniejsza się z 50-70 do nawet kilkunastu procent. A wilgotne drewno źle się pali i dymi.

I pamiętajcie o ekologii – nie palcie śmieciami, drewnem impregnowanym, lakierowanym czy pomalowanym chemicznymi preparatami. Podczas spalania takich surowców wytwarza się trujący smog, który szkodzi nam wszystkim.

Jeżeli chcecie zobaczyć, jakie kominki zainstalowaliśmy w domach na osiedlu „Cicha Dolina” na warszawskim Wilanowie – zapraszamy do odwiedzenia naszego domu pokazowego.