31 grudnia

Jakie kroki trzeba przejść, aby otrzymać kredyt na dom?

Pozyskanie kredytu na dom jest niezwykle skomplikowanym procesem. Składa się z wielu kroków. Do każdego z nich powinniśmy się solidnie przygotować. Jakakolwiek pomyłka może sporo kosztować. Opóźni udzielenie kredytu hipotecznego, a w najgorszym przypadku może skutkować odmowną odpowiedzią banku.

Weryfikacja zdolności kredytowej

To właśnie od niej zależy, czy dostaniemy kredyt hipoteczny. Możemy sami poznać swoją zdolność kredytową, zanim sprawdzi ją bank. Skorzystajmy z kalkulatora online. Wstępnie oszacuje naszą sytuację. Możemy również skorzystać z pomocy doradcy finansowego lub eksperta kredytowego. Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników, w tym kwota kredytu i czas kredytowania, wkład własny, osiągany dochód, pozostałe zobowiązania finansowe, liczba osób w gospodarstwie domowym i profil kredytobiorcy.

Wybór nieruchomości i oferty kredytowej

– Budżet to słowo klucz na rynku nieruchomości. Określenia kwoty, jaką dysponujesz, musisz dokonać na samym początku drogi – podkreśla Mirosław Wojtas, prezes spółki realizującej osiedle Cicha Dolina w Wilanowie.

Powinniśmy pamiętać, że ceny nieruchomości uzależnione są od regionu Polski, powierzchni i stanu wyjściowego. Domy z rynku wtórnego, do generalnego remontu są zazwyczaj tańsze od tych od dewelopera. Musimy jednak pamiętać, że dokonanie niezbędnych napraw może okazać się bardzo kosztowne.

Kiedy wybraliśmy już nieruchomość, powinniśmy szczegółowo przeanalizować oferty kredytu hipotecznego. Możemy skorzystać z porównywarki kredytów lub poprosić o pomoc profesjonalnego doradcę finansowego. Nie zgadzajmy się od razu na wszystko, co zaproponuje nam bank. Możemy też rozważyć oferty cross-sell. Polega ona na wzięciu dodatkowego produktu finansowego w zamian za udzielenie kredytu.

Koniecznie musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:

 1. RRSO,
 2. opłaty przygotowawcze, prowizje, marże,
 3. odsetki,
 4. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego i ubezpieczenie pomostowe,
 5. konieczność skorzystania z innych produktów finansowych, proponowanych przez bank,
 6. koszt wcześniejszej spłaty kredytu,
 7. koszt wyceny nieruchomości,
 8. system rat (mogą być równe lub malejące)
 9. kwota kredytu.

 

Formalności kredytowe

Kiedy już zdecydujemy się na konkretną ofertę, bank rozpoczyna procedurę kredytową.  Musimy złożyć wniosek o udzielenie kredytu na dom i przedstawić wszystkie wymagane dokumenty.

– Do banku udajemy się z niezbędnym kompletem dokumentów – prawomocne pozwolenie na budowę, dokument potwierdzający status prawny dewelopera, zaświadczenie o zarobkach, wypis z rejestru gruntów, odpis z księgi wieczystej i plan inwestycji – przypomina Mirosław Wojtas.

Dokumenty możemy podzielić na kilka kategorii:

 • osobowe (wniosek kredytowy, kserokopia dowodu osobistego, a oryginał do wglądu, kserokopia innego dokumentu, np. prawa jazdy czy paszportu),
 • finansowe (zaświadczenie o zarobkach, wyciąg z konta np. za ostatnie 12 miesięcy i deklaracja PIT-37, przedsiębiorcy będą musieli dostarczyć jeszcze inne dokumenty),
 • inne (dokumenty związane z innymi zobowiązaniami i dokumenty dotyczące nieruchomości, czyli umowa przedwstępna i dokument potwierdzający wniesienie wkładu własnego).

Podpisanie umowy kredytowej

Zanim podpiszemy ostateczną umowę kredytową, sporządzona zostanie umowa przedwstępna na zakupu nieruchomości. Zabezpiecza obie strony transakcji. Związana jest z nią dodatkowa opłata, najczęściej w formie zaliczki lub zadatku.

Bank dokładnie przeanalizuje nasze dokumenty i wniosek. Najczęściej ma 21 dni na podjęcie decyzji. Musimy się liczyć z telefonem do zakładu pracy, dostarczaniem dodatkowych dokumentów lub potwierdzeń.

Dokładnie przeczytajmy umowę kredytową. Jeśli będziemy mieć jakiekolwiek wątpliwości, nie bójmy się pytać. Pamiętajmy, że podjęta decyzja wpłynie na najbliższe 20-30 lat naszego życia.

Uruchomienie i spłata kredytu na dom

Ostateczna umowę kupna nieruchomości podpisujemy u notariusza. Otrzymamy komplet dokumentów, które musimy zanieść do banku.

W tym momencie kończy już etap ubiegania się o kredyt na dom. Zostanie on uruchomiony w ciągu kilku dni. Teraz mamy już wymarzoną nieruchomość. Musimy tylko pamiętać, by terminowo spłacać kredyt.

 

Zobacz, jakie domy możesz kupić w Cichej Dolinie!