29 listopada

Mieszkać w centrum czy na przedmieściach – co trzeba wziąć pod uwagę, zanim podejmiemy decyzję?

Lepiej mieszkać w Warszawie czy na przedmieściach? To pytanie zadaje sobie wiele osób poszukujących domu lub mieszkania. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ale warto przed podjęciem decyzji poznać wady i zalety obu rozwiązań.

Budżet to słowo klucz na rynku nieruchomości.Określenia kwoty, jaką dysponujesz, musisz dokonać na samym początku drogi. To ważne, ponieważ czynnik ten może ograniczać pole działania. Warto też zacząć od ogłoszeń dotyczących nieruchomości w lokalizacjach, które są dla nas interesujące. Będąc zorientowanym w ofertach, łatwiej określić swoje oczekiwania i podjąć racjonalną decyzje.

Zalety i wady mieszkania na przedmieściach

Uciekamy od zgiełku wielkiego miasta i wybieramy spokój. Osiedle wiejskie zwykle charakteryzuje się ciszą i niższym tempem życia. Wielu ludzi we współczesnym zabieganym świecie pragnie właśnie tego. Chce usiąść sobie w ogródku, na podwórku, cieszyć się pięknym widokiem i oddychać świeżym powietrzem.Starsze osoby chętnie uprawiają ukochane rośliny, natomiast dzieci mogą się bezpiecznie bawić. Plusem wyboru lokalizacji podwarszawskiej są także niższe koszty życia i utrzymania nieruchomości.

Wybierając mieszkanie, nie mamy wpływu na to z kim będziemy dzielić wspólną przestrzeń, dlatego powinniśmy być przygotowani na każdy scenariusz i wiedzieć jak się wtedy zachować.Na podmiejskich osiedlach szybciej poznamy jednak sąsiadów i łatwiej będzie nam nawiązać z nimi kontakt.

Dobre relacje z sąsiadami mają wymierne zalety. Życzliwy sąsiad to najlepszy monitoring, jaki możemy posiadać, więc gdy tylko ktoś nieproszony będzie się kręcił przy naszych drzwiach lub oknach, możemy liczyć na wsparcie. Przypilnowanie dziecka, podlanie kwiatów czy użyczenie szczypty soli to również kwestie, które mogą okazać się dla nas nieocenione – mówi Mirosław Wojtas, prezes spółki realizującej osiedle Cicha Dolina w Wilanowie.

Mieszkanie na przedmieściach to jednak nie tylko plusy. To również oddalenie się od życia kulturalno-rozrywkowego miasta. Decydując się na tę opcję trzeba pamiętać o tym, że więcej czasu zajmie nam załatwianie spraw w urzędach, gdyż trzeba brać pod uwagę dojazd. Brak szybkiego dostępu do lekarza, policji, banku czy pogotowia, może nie być aż tak odczuwalny w codziennym życiu, ale z pewnością, szybko zauważymy, że potrzebujemy więcej czasu na podwózkę dzieci do szkoły czy przedszkola.

Zalety i wady mieszkania w centrum miasta

Choć miasto to nie tylko domy z wielkiej płyty, nie możemy liczyć tu na widoki ani kontakt z przyrodą, które będziemy mieli na przedmieściach. Niestety centrum to także lokalizacja, w której panuje duży ruch i niejednokrotnie trudno znaleźć miejsce parkingowe. Jeśli przy bloku lub kamienicy znajduje się trawnik lub jakikolwiek pas zieleni, to jest to przestrzeń wspólna wszystkich mieszkańców. Do mieszkań może docierać hałas z ulicy, co jest uciążliwe i męczące.

Wielką zaletą, którą docenią zarówno ludzie młodzi, jak i starsi jest to, że w mieście mamy do dyspozycji wiele form rozrywki. Organizowane są tu różnego rodzaju festyny, koncerty, festiwale, imprezy, dyskoteki. Możemy się także rozerwać udając się na basen, do kina, teatru, siłowni -wszystko to jest na wyciągnięcie ręki, bo z centrum mamy wszędzie blisko.

Cicha Dolina – złoty środek?

Od czasu do czasu powstają jednak osiedla niezwykłe, w których udaje się połączyć zalety mieszkania na uboczu z bliskością centrum wielkiego miasta.

Gdy projektowaliśmy Cichą Dolinę, naszym celem było stworzenie osiedla, które będzie dawało spokój i przyjazny klimat przedmieść, połączony z bliskim dojazdem do Centrum i ciekawą formą architektoniczną-wyjaśnia Mirosław Wojtas.

Udało się! Dojazd do Śródmieścia z Cichej Doliny nie sprawi Ci najmniejszych trudności ze względu na dobre połączenie zarówno komunikacją miejską, jak i własnym samochodem. Domy położone są w cichej i przyjaznej okolicy dzięki czemu po powrocie do domu można naprawdę odpocząć.

 

Zresztą, nie musisz wierzyć nam na słowo – zobacz, jak wyglądają domy w Cichej Dolinie lub napisz do nas i umów się na zwiedzanie osiedla!