21 listopada

Kilka sposobów na to, aby poddasze stało się wizytówką a nie zmorą każdego domu

Pięknie urządzone poddasze może być sercem domu. Nie każdy jednak wie, jak się zabrać za zagospodarowanie tej przestrzeni. Liczne skosy i ogólna asymetria powodują niekiedy brak pomysłu na wykończenie tej części budynku. Dlatego przygotowaliśmy kilka porad, które ułatwią Wam aranżację wnętrza w taki sposób, aby ostatnia kondygnacja stała się waszą ulubioną częścią domu.

 

Przed rozpoczęciem prac aranżacyjnych związanych z poddaszem, warto dokładnie zaznajomić się z jego budową i zadać sobie pytanie – czego oczekujemy?  Jest to podstawowa kwestia, ponieważ bez pomysłu i rozeznania nie jesteśmy w stanie dobrać najbardziej optymalnego rozwiązania dla naszej przestrzeni.

– Dzięki rozwojowi rynku usług architektonicznych, pojawiło się wiele możliwości na nieszablonowe i praktyczne zagospodarowanie kondygnacji poddasza. Warto jednak pamiętać, że tworzenie przestrzeni mieszkalnej w miejscu niestandardowym musi nieść za sobą odpowiednie rozwiązania, ponieważ nieprzemyślane działania mogą w sposób znaczny zmniejszyć walory tej płaszczyzny- wyjaśniaMirosław Wojtas prezes spółki Notica Investment realizującej osiedle Cicha Dolina w Warszawie.

Spróbujcie określić jaką funkcję ma spełniać poddasze w Waszym domu, ponieważ remonty tej przestrzeni są zazwyczaj dużo droższe niż zmiany w klasycznej, wymiarowej powierzchni. Dlaczego? Dobrze zagospodarowana przestrzeń mieszkalna, wymaga zamówienia mebli na wymiar. Jeżeli nie chcecie, aby poddasze pełniło funkcję domową, możecie pomyśleć o urządzeniu niestandardowego wnętrza np. siłowni, biblioteki czy sali telewizyjnej.

W tym tekście skupimy się na radach dotyczących aranżacji poddasza tylko do użytku mieszkalnego. Mamy nadzieję, że pomogą Wam stworzyć miejsce przestrzenne i klimatyczne, a jednocześnie współgrające z jego pierwotnym charakterem.

Dopasuj się do wnętrza

Zachowując odpowiednie proporcje, zagospodarowanie poddasza można porównać do gry Tetris. Jak pewnie wiecie, polega ona na dopasowaniu do siebie odpowiednich klocków, tak aby ich układ stworzył spójną, płaską powierzchnię. Podobnie musimy działać podczas projektowania ostatniej kondygnacji naszego domu. Przez wszechobecną asymetrię, nie możemy pozwolić sobie na kupno szafek, które są zbudowane na kontach prostych, dlatego dobrym pomysłem jest zabudowanie powierzchni w miejscach gdzie występują skosy. Dzięki temu zabiegowi zagospodarujemy przestrzeń, która byłaby w zasadzie bezużyteczna.

poddasze - szafki

– Dobrym miejscem do kreatywnego wykorzystania skosów jest kuchnia. Wszystko zależy od wysokości ściany kolankowej. Jeżeli jest ona wystarczająco duża,, można pokusić się o stworzenie kuchni na kształt litery L lub U – takie rozwiązanie pozwoli na uzyskanie większej przestrzeni. Jeżeli skosy nie pozwalają na taki zabieg, wtedy należy pomyśleć o zabudowie w kształcie wyspy.- doradza Mirosław Wojtas.

poddasze - kuchnia

Ważną kwestią jest odpowiednie doświetlenie przestrzeni funkcjonalnej zapewniając dopływ naturalnego światła. –Uczyni to przestrzeń bardziej przyjazną, a także wpłynie na samopoczucie lokatorów. Istotne, aby robić to z rozsądkiem i trzymać się zasady, iż powierzchnia okien powinna odpowiadać 10% powierzchni podłogi. Źle dobrana liczba i wielkość okien może powodować przegrzanie pomieszczenia – dodaje Mirosław Wojtas.

Stworzenie fajnej przestrzeni na poddaszu to na pewno zadanie wymagające, ale przy odpowiedniej kreatywności możecie pokusić się o aranżację tej powierzchni, z której będziecie dumni. Ważne, abyście zastosowali się do podstawowych reguł, ponieważ pomogą Wam w osiągnięciu nie tylko wymarzonego wyglądu, ale i funkcjonalności wnętrza.

 

Chcesz zobaczyć, jak wyglądają poddasza w Cichej Dolinie? Zapraszamy do naszego nowego domu pokazowego!