04 października

Przygotuj dom na chłody

Tradycyjnie już przed jesienią i zimą właściciele przygotowują swoje domy na spadek temperatury. Ogrzewanie w sezonie zimowym jest drogie, warto więc odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie przed uciekaniem ciepła, ale także wykorzystać wszystkie możliwe sposoby do ogrzewania go, na przykład słonecznymi promieniami.

Przygotowywanie domu do sezonu grzewczego najlepiej rozpocząć jak najszybciej, od ustalenia miejsc, w których tracimy najwięcej ciepła i odpowiedniego ich zabezpieczenia. Pamiętajcie, że od odpowiedniej temperatury zależy zdrowie i samopoczucie domowników, a także wysokość rachunków. Po wprowadzeniu wszystkich zmian nie zapomnijcie też na wszelki wypadek o ciepłych kocach, które na pewno przydadzą się na mroźne wieczory!

Jak uszczelnić wnętrze domu

Prace przy przygotowywaniu domu do zimy warto rozpocząć od sprawdzenia szczelności drzwi i okien – wszystkie szpary powinny zostać natychmiast wypełnione silikonem. Szczeliny między drzwiami a progiem można zakryć specjalną listwą – szczotką z taśmą samoprzylepną. Pozwoli to na sporą oszczędność ciepła

Ważne jest także sprawdzenie, czy w ścianach nie ma ubytków i uzupełnienie ich odpowiednią masą naprawczą. Ponieważ schnie ona bardzo szybko, bez problemu można ją od razu zamalować. Jeżeli ubytki są większe – koniecznie będzie skorzystanie z zaprawy cementowej i siatki zbrojonej.

Oczywiście nie zapomnijcie o odkryciu wszystkich domowych grzejników, tak by nie zakrywały ich na przykład firany lub zasłony.

Na koniec prac wewnątrz domu warto oczyścić kominek. Niezbędne jest przed rozpoczęciem palenia pozbycie się sadzy. Dzięki temu ogrzewanie kominkiem będzie efektywniejsze.

Prace na zewnątrz domu

Bardzo ważnym punktem ocieplania domu jest sprawdzenie elewacji. Wszelki ubytki będą powodować uciekanie ciepła, dlatego koniecznie musicie je uzupełnić. – Koniecznie sprawdźcie styropian ocieplający. Jeżeli się kruszy, musicie wymienić tę część. Zimą może być już na to za późno– przestrzega Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment realizującej osiedle „Cicha Dolina” w warszawskim Wilanowie. – Natomiast jeżeli nie macie ocieplonych ścian – konieczne są prace termoizolacyjne– dodaje. Okna warto zabezpieczyć preparatem hybrofobowym do szyb. Do pomalowania miejsc, gdzie prowadzone były prace remontowe warto użyć farby odpornej na opady atmosferyczne.

Nie zapomnijcie też o odpowiednim zabezpieczeniu mebli ogrodowych. Umyjcie je, zabezpieczcie lakierobejcą i przykryjcie plandeką, jeśli nie możecie ich schować do pomieszczenia. Odetnijcie też wszystkie zewnętrzne dopływy wody, tak by nie zamarzła w zimie, gdy temperatura spadnie poniżej zera.

Jak wykorzystać pogodę do ocieplenia domu

Koniecznie jesienią i zimą zwracajcie uwagę na to, jaka jest pogoda. W słoneczne dni koniecznie odsłońcie wszystkie zasłony i żaluzje, tak by promienie ocieplały wnętrza domów. Kiedy jest pochmurno, okna można zostawić zasłonięte, tak by ciepło nie uciekało.

Regulowanie temperatury, a rachunki za ogrzewanie

Pamiętajcie, że nie w każdym pomieszczeniu musi być taka sama temperatura. Warto obniżyć ją w sypialniach, bo dzięki temu będzie się Wam o wiele lepiej spać, a organizm będzie się szybciej regenerował. Wychodząc z domu, możecie obniżyć temperaturę, ale nie wyłączajcie zupełnie ogrzewania. Ponowne ocieplenie domu będzie droższe niż pozorne oszczędności z wyłączenia grzejników. –  Prawidłowe zarządzanie temperaturami pozwoli na zmniejszenie Waszych rachunków za ogrzewanie– podpowiada Mirosław Wojtas.

Kluczowe dla komfortu termicznego jest odpowiednie ocieplenie budynku. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda ono w Cichej Dolinie – skontaktuj się z nami!