18 października

Jakie rośliny zasadzić w ogrodzie jesienią, by cieszyć się ich pięknem wiosną i latem?

Przełom października i listopada to najlepszy czas na posadzenie nowych roślin w przydomowych ogródkach. Oczywiście nasadzenia możecie prowadzić dłużej, aż do pierwszych mrozów. Ale ponieważ często trudno jest je przewidzieć, a długoterminowe prognozy pogody nie są niezawodne, lepiej się z pracami ogrodniczymi pośpieszyć.

Laikom jesień kojarzy się jedynie ze spadającymi liśćmi, uschniętymi roślinami i sprzątaniem w ogrodzenie przed zimą. Jednak doświadczeni właściciele ogródków wiedzą, że ta pora roku to czas sadzenia roślin, które będą nas cieszyć jeszcze w tym roku oraz tych, które zakwitną wiosną i latem. Warto rozpocząć nasadzania już teraz, bo różnorodność kwiatów w sprzedaży jest bardzo duża, a ceny niższe niż wiosną.
Jakie rośliny będą kwitnąć jesienią?
Jeżeli chcecie by Wasz przydomowy ogródek cieszył kolorami i kwiatami jeszcze przez najbliższe tygodnie koniecznie wybierzcie się do sklepu ogrodniczego na zakupy. Możecie kupić na przykład chryzantemy, astry jesienne, wrzosy, hortensje czy dabecje kantabryjskie, a także trawy ozdobne. Świetnie będą się one prezentować w koszach, doniczkach na tarasie lub przed drzwiami wejściowymi do domu oraz na rabatach. – Pięknie wyglądają i na pewno poprawią domownikom nastroje podczas jesiennych szarug – podkreśla Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment realizującej osiedle Cicha Dolina w warszawskim Wilanowie.
Jesienne przygotowania do wiosny i lata
Do końca września można było posadzić piwonie i lilie. Teraz jest czas na byliny. Do pierwszych przymrozków musicie posadzić barwinki, bergenie sercowate, dąbrówkę, gęsiówkę, skalnice, bodziszek przetacznik i żagwin. Nie zapominajmy też o cebulach roślin, które zakwitną wczesną wiosną – krokusów, tulipanów, narcyzów i szachownic. Październik to także świetny miesiąc na posadzenie konwalii, czosnku ozdobnego, jaskrów, śnieżników, szafirków i ranników, a także róż. Oczywiście wszystkie je musicie zabezpieczyć przed zimą, tak by nie ucierpiały z powodu utraty wilgoci czy przemarznięcia. Najlepiej położyć na nich ściółkę z przekompostowanej kory lub torfu ogrodniczego. Żeby uchronić cebule kwiatów przed gryzoniami najlepiej je posadzić w plastikowych lub drucianych osłonkach.
Jesienią możemy też posiać kwiaty. Niskie temperatury będą sprzyjać: nagietkom, smagliczkom, niezapominajkom, chabrom, fiołkom czy czarnuszkom. Z tymi pracami musicie się jednak pospieszyć, bo najlepszym czasem na nie jest początek jesieni. Niektóre z tych kwiatów wzejdą jeszcze przed zimą, by zakwitnąć wczesną wiosną. Więc warto je odpowiednio zabezpieczyć przed niskimi temperaturami, okrywając na przykład iglastymi gałązkami.
Drzewa i krzewy, które warto posadzić jeszcze jesienią
Jeżeli spóźniliście się z posadzeniem iglaków to już wstrzymajcie się z tym do wiosny. Najlepszym okresem był bowiem wrzesień. Za to śmiało, do pierwszych przymrozków, możecie sadzić drzewa oraz krzewy ozdobne i owocowe (na przykład porzeczkę i agrest). Pamiętajcie jednak o obfitym podlewaniu roślin, żeby zdążył się im ukształtować odpowiedni system korzeni. Dobrze jest też na pnie nałożyć osłony, które uchronią je przed gryzoniami.
Prace w ogrodzie zacznijcie jak najszybciej, bo z ogrodami jest jak ze spaniem – jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Jak posadzisz kwiaty jesienią, tak będzie Twój ogród wyglądał wiosną i latem.

Nie masz ogródka, choć zawsze o nim marzyłeś? Odwiedź Cichą Dolinę i przekonaj się, jak komfortowo można mieszkać w Warszawie.