12 grudnia

Jak sprawić, by choinka przetrwała w domu jak najdłużej?

Uschnięta choinka z osypującym się igliwiem i rozczarowana rodzina… Chyba nikt z nas nie chciałbym przeżyć takiego koszmaru, rodem z sennych mar. Dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, co zrobić by nasze drzewko świąteczne wyglądało przepięknie i zostało z nami jak najdłużej.

Niektórzy z Was pewnie ze zdziwieniem mogli zaobserwować przygotowane już do sprzedaży choinki. Można je oglądać od drugiej połowy listopada. Zaskoczeni? Przy tej pogodzie bez problemu przetrwają one do grudniowej sprzedaży, ale czy w naszym domu długo wytrzymają? – Na pewno nie – mówią specjaliści. I radzą, by kupno drzewka odłożyć do ostatnich dni przed Świętami Bożego Narodzenia, tak jak było jeszcze kilkanaście lat temu.

Jakie drzewko kupić

Wiele osób, co roku zastanawia się, jaką choinkę wybrać? W doniczce czy ściętą? A może sztuczną? Ekolodzy namawiają do kupna doniczkowej, ale ten wariant powinny wybrać osoby, które będą miały gdzie później posadzić drzewko, na przykład w swoim ogródku. Wystawione na śmietniki choinki w doniczkach to nie taki rzadki widok… A jeszcze inna sprawa to, to, że drzewka w doniczce kupowane w sezonowych punktach sprzedaży mają mocno przycięte korzenie i prawdopodobieństwo, że przeżyją po przesadzeniu jest dosyć niewielkie… Dodatkowo, jak podkreśla Mirosław Wojtas, prezes firmy Notica Investment realizującej osiedle Ciche Dolina na warszawskim Wilanowie, młoda choinka w doniczce nawet ze zdrowymi korzeniami, nie przeżyje przesadzenia do ziemi. Drzewko jest, bowiem w domu średnio około dwóch tygodni, w tym czasie wysoka, domowa temperatura powoduje zakończenie cyklu spoczynku i pobudza roślinę do wiosennego rozwoju. Wystawiona do ogródka na mróz po prostu zamarza i obumiera. Drzewko w doniczce to tylko pozorny efekt ekologiczny. – Rzeczywistość jest zupełnie inna – dodaje Mirosław Wojtas.

Można też wybrać sztuczną choinkę, ale sztuczne jest jakaś… sztuczna! I nie da takiego wspaniałego zapachu lasu jak prawdziwa!

I bardzo ważne – kupując świąteczne drzewko sprawdź, czy pochodzi z legalnej plantacji. Nie warto kupować nielegalnie ściętego drzewka. Lasy są potrzebne nam wszystkim.

Jak wybrać tę jedyną…

Kiedy już będziecie wybierać choinkę, koniecznie dobrze się jej przyjrzyjcie. Nie bierzcie drzewka już zapakowanego w siatkę. Zwróćcie uwagę na kształt, barwę igieł, gęstość i giętkość gałązek i długość czuba, na którym będziecie mocować gwiazdę. Jeżeli jest zbyt długi – będzie się uginał pod obciążeniem ozdoby. Chociaż oczywiście można go też przyciąć.

Na co warto jeszcze zwrócić uwagę? Gałęzie powinny być symetryczne, igliwie zielone i błyszczące, bo jeżeli jest inne to może oznaczać, że już od dłuższego czasu czeka na swojego właściciela. A jaki wybrać gatunek? W ostatnich latach najpopularniejsze są pięknie pachnące świerki, które jednak szybko tracą igły. Najdłużej igły z kolei trzymają jodły. Musicie zdecydować, na czym Wam najbardziej zależy.

Kiedy już przywieziesz choinkę do domu to…

…warto dać jej czas na przyzwyczajenie się do temperatury pokojowej. Zabieramy ją z placu, gdzie leżała lub stała w niskiej temperaturze, więc żeby zahartować drzewko zostawcie je na jeden dzień w garażu, na werandzie, albo ogrodowej altanie. Zależy, jakie macie możliwości. A następnego dnia musicie wybrać najlepsze miejsce, dla jednej z bohaterek Świąt Bożego Narodzenia, pod którą będziecie układać prezenty!

Oczywiście choinka musi stać z daleka od źródeł ciepła, na przykład kaloryfera czy kominka. Jeżeli macie podgrzewaną podłogę – postarajcie się o matę, która będzie zatrzymywać ciepło – radzi Mirosław Wojtas, prezes firmy realizującej osiedle Ciche Dolina na Wilanowie.  Temperatura w pokoju z choinką nie powinna być wyższa niż 20 stopni Celsjusza. Dobrze też by drzewko miało dostęp do światła. Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie. Światełka LED wytwarzają mniej ciepła niż tradycyjne żarówki. Koniecznie także pamiętajcie o regularnym podlewaniu drzewka letnią wodą. Powinniście zadbać też o specjalne odżywki. Jeżeli będziecie dbać o choinkę – ona postara się żebyście się cieszyli jak najdłużej z jej widoku!

Jeżeli marzy się Wam ustawienie choinki we własnym domu, koniecznie sprawdźcie ofertę Cichej Doliny.