16 stycznia

Jak wietrzyć dom zimą?

Wietrzenie domów i mieszkań w zimie jest szczególnie ważne dla naszego zdrowia, ale także dla samych pomieszczeń. Jednak wiele osób boi się szeroko otwierać okna, gdy na zewnątrz spada temperatura. Boją się wysokich rachunków za ogrzewania, niektórzy stresują się, że zmarzną, jeszcze inni po prostu to lekceważą.

Tymczasem wietrzenia nie powinniśmy się obawiać, zdecydowanie trzeba je robić systematycznie, najlepiej dwa razy dziennie. Dzięki temu będziecie się lepiej czuli, będziecie mniej chorować, nie narazicie się też na straty materialne. Jak wietrzyć najbardziej skutecznie i jakich błędów nie popełniać? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Dlaczego powinniśmy systematycznie wietrzyć pomieszczenia w zimie?

Przede wszystkim dla zdrowia. Zimą, kiedy nie wietrzymy pomieszczeń, jest w nich ciepło i wilgotno, albo wręcz zbyt sucho. To z kolei świetne środowisko do rozwoju wirusów i bakterii, które przynosimy ze sobą z zewnątrz. Są one niebezpieczne dla naszych organizmów, które zwykle są osłabione jesienią i zimą. Łatwo więc o jakąś chorobę.

W zamkniętych pomieszczeniach utrzymują się też niebezpieczne związki chemiczne, uwalniające się podczas używania kosmetyków, środków czystości czy kuchenek gazowych.  W domach może się, więc gromadzić dwutlenek węgla i freon, które w nadmiernej ilości będą negatywnie wpływać na Wasze zdrowie.

Dodatkowo w domu może się gromadzić wilgoć, powstająca na przykład w czasie kąpieli, gotowania lub suszenia wypranej odzieży. A nadmierna wilgoć może spowodować szybki rozwój pleśni i grzybów, które też są zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Jak efektywnie wietrzyć domy?

Przede wszystkim musicie robić to systematycznie. Najlepiej dwa razy dziennie – rano, po wstaniu i wieczorem, przed spaniem. Na 10-15 minut przed otwarciem okien powinniście wyłączyć ogrzewanie. Tak by tracić jak najmniej ciepła. Włączone grzejniki, przy otwartych oknach, zaczynają pracować coraz intensywniej próbując utrzymać zaprogramowaną temperaturę.

Ile powinno trwać wietrzenie? – Nie dłużej niż 10 minut, tak, aby nie wyziębić pomieszczeń. Otwórzcie szeroko okna, ale unikajcie przeciągów. Wtedy wietrzenie będzie najskuteczniejsze – zaznacza Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment realizującej osiedle Cicha Dolina w warszawskim Wilanowie. Ostrzega też przed dłuższym trzymaniem uchylonych okien.

Bo właśnie krótkie wietrzenie pozwoli na uniknięcie wyziębienia domu. Nagrzane ściany i meble nie zdążą oddać zgromadzonego ciepła. Jeżeli tak się stanie – ponowne ogrzanie pomieszczeń może być kosztowne. A dodatkowych opłat właśnie wszyscy chcą uniknąć.

Pamiętajcie też, by nie zasłaniać zimą kratek wentylacyjnych. Niektórzy właściciele mieszkań czy domów, robią tak, by uniknąć napływu zimnego powietrza. To nieskuteczne. Nie ma to zbyt dużego wpływu na wysokość rachunków za ogrzewanie.

Kiedy nie wietrzyć?

Oczywiście są takie sytuacje, kiedy lepiej zostawić okna zamknięte. Mirosław Wojtas radzi, by przed każdym wietrzeniem sprawdzić, jaki jest poziom smogu w powietrzu. Może być on szczególnie szkodliwy, kiedy na przykład sąsiedzi palą w piecach czy kominkach śmieciami lub innymi szkodliwymi odpadami. Wtedy straty spowodowane wpuszczeniem smogu do domu będą znacznie większe niż zyski z jego przewietrzenie. Dlatego warto sprawdzać w sieci, czy wietrzenie w danym momencie nie będzie szkodliwe.

Chcesz zamieszkać w zielonej okolicy? Zapraszamy do odwiedzenia osiedla Cicha Dolina w Wilanowie i oglądania naszego pokazowego domu.