07 października

Wpuść do domu trochę światła

Przed sezonem zimowym wiele osób zastanawia się jak zadbać o odpowiednie nasłonecznienie i oświetlenie swoich domów. Tak by w długie jesienno-zimowe popołudnia i wieczory pomieszczenia były jak najbardziej przyjazne. Od tego zależy między innymi zdrowie i samopoczucie mieszkańców.  W odpowiednio oświetlonym domu czujemy się dobrze i bezpiecznie.

Oczywiście nie wszystko da się zrobić. Najważniejsze jest, bowiem odpowiednie ustawienie budynku i umiejscowienie okien. Okna pomieszczeń, na przykład sypialni, powinny być usytuowane po konkretnych stronach świata. Dlatego powinniśmy zwracać na to uwagę jeszcze przed zakupem domu. W tym artykule odpowiemy na pytanie – co można zrobić przed sezonem zimowym w domy, w którym już mieszkacie.

Okna na południe

Najlepsze do wykorzystania do naświetlenia i ogrzania mieszkania promieniami słonecznymi są okna położne na południowej ścianie domu. Szczególnie ważne są one w zimie, kiedy tego słońca jest znacznie mniej i liczy się każda minuta nasłoneczniania pomieszczeń. Dużo słońca uzyskamy też w pomieszczeniach z oknami położonymi na zachód. W pełni korzystać z tego można jednak przede wszystkim wiosną i w lecie. Pamiętajcie więc koniecznie o odsłanianiu zasłon i rolet, kiedy słońce już pojawi się na niebie!

Jak zastąpić naturalne światło

Z braku światła słonecznego jesienią i zimą musimy sobie radzić odpowiednio umieszczając źródła sztucznego oświetlenia. Bez niego czekają nas smutne, apatyczne i senne wieczory. Najważniejsze jest źródło światła zainstalowane na suficie. Oczywiście musi mieć odpowiednio dobraną moc. Zwykle w pomieszczeniach jedno źródło światła jednak nie wystarcza. Dlatego obok głównej lampy powinniście zamontować kilka innych opraw oświetleniowych.

Jak najlepiej w porze jesienno – zimowej rozjaśnić dom? – Kiedy nie ma światła naturalnego warto wykorzystać lampy stojące, kinkiety, ledowe podświetlenie sufitów, ścian i mebli– radzi Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment realizującej osiedle „Cicha Dolina” w warszawskim Wilanowie.Zaznacza, że dobrze jest skorzystać z porad ekspertów, aby odpowiednio dobrać sposób oświetlenia poszczególnych pomieszczeń, na przykład pokój do pracy powinien mieć jak oświetlenie, białe i dość chłodne, bo takie właśnie jest naturalne światło przez większość dnia i do tego przyzwyczajony jest wzrok człowieka.  Konieczne jest też odpowiednie dobranie światła do kolorystyki pomieszczeń.

Oświetlenie zewnętrzne

Ważne jest także dobre oświetlenie domu na zewnątrz. Powroty po ciemku nie są zbyt przyjemne, a w czwartym kwartale roku zmrok zapada bardzo szybko. Automatycznie włączające się mocne światło pozwoli nam bezpiecznie dotrzeć do drzwi. Od właścicieli domu zależy, jaką barwę wybiorą – cieplejsza jest bardziej przytulna, z kolei biała lepiej imituje światło dzienne. Co do opraw – musicie wybrać takie, żeby pasowały do elewacji budynku.

Korzystnie na samopoczucie wpłynie także odpowiednie oświetlenie ogrodu jesienią i zimą. Dobrze sprawdzają się reflektory punktowe skierowane na drzewa od dołu. No i oczywiście nie zapomnijcie o postawieniu w grudniu oświetlonej choinki w ogrodzie. Będzie ona wpływać doskonale na samopoczucie wszystkich domowników :) A skoro jesteśmy przy okresie świątecznym – warto też wspomnieć o tym, że świetnie w domu sprawdzą się świetlne dekoracje. Będą tworzyć nastrój i poprawiać humory mieszkańców!

Odwiedźcieosiedle „Cicha Dolina” na warszawskim Wilanowie.Chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze pytania!