02 stycznia

Jak zadbać o pusty dom zimą?

Wiele osób zastanawia się, jak zadbać o dom podczas dłuższych wyjazdów i nieobecności. Szczególnie ważne jest to w zimie, kiedy konsekwencje zaniedbania mogą być poważne. Najważniejsze, o czym musimy pomyśleć to ogrzewanie, ale też bezpieczeństwo budynku i wyposażenia. Przygotowaliśmy dla Was kilka rad na ten temat.

Planujecie wyjazd w szkolne ferie? Niektórzy uciekają na narty, są tacy, co zostawiają swoje domy na zimę i wyjeżdżają do cieplejszych krajów. Nie wszyscy jednak mają znajomych lub krewnych, którzy zaopiekuje się budynkiem w czasie nieobecności mieszkańców. Co więc można zrobić samemu?

Zadbaj o ogrzewanie pustego domu

Najważniejsza rzecz, o której musicie pamiętać to ogrzewanie domu. Nie wyłączajcie go przed wyjazdem, bo możecie wrócić do budynku kompletnie wyziębionego, zawilgoconego i wymagającego remontu. Jeżeli wyjeżdżacie na kilka dni to warto zaprogramować ogrzewanie tak, by temperatura nie spadła poniżej 15-16 st C. Jednak, kiedy nieobecność ma potrwać dłużej może ona się obniżyć nawet do 12 st C. Nie spowoduje to nadmiernego wychłodzenia budynku, obniży koszty ogrzewania, a po powrocie nie będzie na Was czekać przykra niespodzianka – zawilgocone i zagrzybione ściany. Nie będziecie też musieli zbyt dużo pieniędzy wydać na ponowne ogrzanie budynku do temperatury, którą lubicie.

Temperatura około 12 st C powinna też być utrzymywana, jeżeli dom zostawiacie pusty na znacznie dłużej, na przykład na całą zimę. Najlepiej pomogą w tym termostaty, na których można ustawić temperaturę i pory dnia, kiedy ogrzewanie powinno się włączać.

Przed wyjazdem ubezpiecz dom

Wyjeżdżając na dłużej lub zostawiając pusty dom na zimę można pomyśleć o wszystkim, ale mimo to zdarzają się sytuacje losowe, których nie unikniecie. Dlatego zawsze warto wykupić polisę ubezpieczeniową przed pożarem, zalaniem czy włamaniem. – Pamiętajcie jednak by dokładnie przeczytać wszystkie zapisy w dokumencie, także te małym drukiem. Żeby nie było później rozczarowania, że nie doczytaliście o sytuacjach, w których ubezpieczyciel odmówi Wam wypłaty odszkodowania – zaznacza Mirosław Wojtas, prezes spółki Notica Investment realizującej osiedle Cicha Dolina w warszawskim Wilanowie. Zwraca uwagę szczególnie na zapisy dotyczące zabezpieczeń domu.

Odłączanie mediów

Przed każdą dłuższą nieobecnością pamiętajcie o zakręceniu wody i gazu oraz wyłączenie prądu. Przypadki zwarć instalacji elektrycznej, awarii kanalizacji wodnej czy gazowej wbrew pozorom nie są takie rzadkie i lepiej zrobić wszystko, co można by ich uniknąć. Oczywiście zostawcie podłączone urządzenia, które są niezbędne, na przykład lodówkę czy alarm oraz instalacje grzewczą.

„Kochanie, czy zamknąłeś wszystkie okna i drzwi?”

Oczywiście przed wyjazdem musicie pamiętać o wszystkim. Ile to już razy się zdarzało, że ktoś zostawił otwarte okno czy drzwi wyjeżdżając na dłuższy czas z domu. Dlatego koniecznie przed samym wyjazdem sprawdźcie wszystkie drzwi, okna, bramy garażowe, rolety antywłamaniowe, a także ruchome klamki, które też trzeba koniecznie zablokować. Pozwoli to zminimalizować zagrożenie włamaniem. Wychodząc koniecznie też, jeżeli macie, uruchomcie alarm. – Przed wyjazdem, zwłaszcza w pośpiechu, naprawdę łatwo zapomnieć, o tych pozornie oczywistych sprawach –ostrzega Mirosław Wojtas. A ewentualne zaniedbania mogą później mieć wpływ na decyzję ubezpieczyciela o wypłacie odszkodowania.

Jeżeli dom zostawiacie pusty na znacznie dłużej niż zimowe wakacje, to, jeśli nie macie alarmu, koniecznie pomyślcie o zainstalowaniu takiego systemu. Złodzieje, bowiem nie robią sobie zimowej przerwy i często obserwują, które budynki są puste. Taki alarm raz, że działa ostrzegawczo, a dwa, że pozwoli na interwencję firmy ochroniarskiej, kiedy jednak do włamania dojdzie. Dobrze jest też zamontować system symulujący obecność mieszkańców, na przykład automatycznie włączający i wyłączający światła.

Chcesz mieć dom, z którego nie będziesz chcieć wyjeżdżać? Odwiedź Cichą Dolinę w Wilanowie i zobacz nasz budynek pokazowy.